Půdní vestavba, Vídeň
Fakt, že o venkovním vzhledu půdních vestaveb rozhodují na vídeňském magistrátu dvě různá oddělení současně, vede občas ke komickým situacím, stejně jako u půdní vestavby na Pichlergasse, když bylo jedním oddělením zcela zakázáno dělat ve střeše vikýře a druhým povoleno. Jediným možným řešením byl kompromis mezi žádným vikýřem (střechou se sklonem 45°) a plným vikýřem (devadesátistupňovým), a sice vikýř se sklonem 67,5°. Rozhodli jsme se udělat trojici těchto vikýřů jako prosklený hliníkový fasádní systém, čímž jsme získali maximum světla a prostoru.
Na střeše rohového bytového domu vznikly tři veliké mezonetové byty. Ve dvoře byl na fasádu přistavěn nový výtah a druhá úniková cesta z podkroví. Strop posledního podlaží byl zpevněn spřaženou betonovou deskou a na něm se zvedala patrová ocelová konstrukce. Ve dvoře byly částečně na kovových roštech vybudovány prostorné terasy.
První mezonet s asi 110 m2 užitné plochy a 25 m2 terasy je schodištěm propojen s bytem investora ve 3.NP. Přes dvanáct metrů dlouhé místnosti a dvojice celoprosklených vikýřů dělají z tohoto bytu mimořádný prostor.
Další dva nájemní byty 5+kk mají výměry přes 150 m2 plus asi dvacetimetrové terasy obrácené do dvora. Ve spodní úrovni je vždy klidová zóna se čtyřmi ložnicemi, s několika koupelnami a dostatkem úložných prostor. Ve druhém podlaží mezonetů najdeme hlavní obytný prostor s kuchyňskou linkou a příslušenstvím. Odtud jsou prosklenými stěnami přístupné terasy, na druhou stranu do ulice se skleněnými vikýři nabízí výhled na věže Votivkirche.
Spoustou oken a prosklených ploch jsme dosáhli toho, že nevelké půdní prostory působí větší a vzdušnější. Samozřejmostí je na střechu vyvedená klimatizace, která zabrání letnímu přehřívání, takže nájemníci si budou moci bezstarostně užívat příjemného komfortního bydlení.