Rekonstrukce bytu 4+1 v Brně
Čtyřčlenná rodina obývala již několik let standardní panelový byt 4+1, když každé z dětí začalo potřebovat svůj vlastní pokoj. K velikému překvapení zjistili, že osmimetrové pokojíčky nepůjdou zařídit: buď se do nich nevejde potřebný nábytek, nebo nepůjdou otevřít dveře. Hm, pokojíček bez dveří - to by asi nebylo nejlepší řešení... A tak dozrál čas na důkladnou rekonstrukci celého bytu.
Navrhli jsme problém vyřešit trojicí posuvných dveří do pouzdra, které tvořila 10 cm široká sádrokartonová předstěna před panelovou zdí ze strany chodby. Výsledek vypadal naprosto nenápadně a čistě: nikdo by tam žádnou předstěnu nehledal. Na míru vyrobené dveře jezdí v horním závěsu tiše a hladce, jen při jejich osazení vznikl drobný problém: když truhlářská firma složila z dodávky před domem trojici obrovských zkompletovaných rámů připravených k zabudování, bylo jasné, že tohle monstrum úzkým panelákovým schodištěm nahoru nedostanou. Truhláři byli naštěstí veselí chlapíci, rámy venku rozšroubovali a nahoře zase sestavili. Celé to nebylo tak hrozné, jako když jeden architekt navrhl do luxusní koupelny velikánské drahé umyvadlo z umělého kamene, které ovšem nechtělo dveřmi do koupelny projít, takže z něho museli nakonec udělat dvě malá.
Rekonstrukce bytu měla být provedena s co nejnižšími náklady, bez zásahů do panelových konstrukcí a za plného provozu domácnosti, což průběh prací dost komplikovalo. Aby odpadlo náročné drážkování v železobetonu, byly všechny elektroinstalace vedeny ve sníženém sádrokartonovém podhledu, do nějž byla zároveň osazena bodová svítidla pro rovnoměrné osvětlení interiéru.
Stávající betonová mazanina podlah byla pokud možno srovnána a na ni položeny dubové palubky nebo velkoformátová dlažba.
Aby byl v kuchyni konečně dostatek úložných prostor, byl jídelní stůl přestěhován do obývacího pokoje a kolem celé kuchyně vyrobena linka ve tvaru U. Jedna její část je zvýšená a slouží jako snídaňový pult. Úzkou místnost opticky zvětšují zrcadla a lesklé povrchy dvířek nebo skleněného obkladu.
Lesklý bílý povrch (s jemným horizontálním členěním a integrovanými dveřmi) má i dřevěný obklad hygienického jádra, ale také nábytková stěna v obývacím pokoji, která slouží i jako malá domácí kancelář s psacím stolem a úložnými prostory.
Za doplňkovou barvu k bílé a barvě dubového dřeva si majitelka zvolila fialovou, která výrazně oživuje střízlivost celého bytu. Interiér tak působí nejen elegantně, ale i velmi příjemně a vesele, zvlášť když v něm pobíhá jeden přátelský salašnický pes.